Wong Kar Wai’s The Grandmaster scooped the most nominations for this year’s Asian Film Awards with 11 nods, followed by Bong Joon Ho’s Snowpiercer with five.

Nominations for The Grandmaster included best film, best director, best actor (Tony Leung Chiu-wai), best actress (Zhang Ziyi), best screenwriter and best cinemtographer (see full list below). Snowpiercer’s nominations included best film, best director, best screenwriter, best production designer and best costume designer.

Also nominated for best film are Chinese director Ning Hao’s No Man’s Land, which is screening at the Berlin film festival, The Great Passage from Japan, The Lunchbox from India and Taiwan’s Stray Dogs.

Rounding out the best director category are Stray Dogs director Tsai Ming-liang, Singapore’s Anthony Chen for Ilo Ilo and Japan’s Hirokazu Kore-eda for Like Father, Like Son.

Multiple nominees also included No Man’s Land, Stray Dogs, Cold Eyes and Rigor Mortis which each picked up four nominations.

This year’s Asian Film Awards are being organised by the newly-established Asian Film Awards Academy, which brings together three major festivals in the region – Hong Kong, Busan and Tokyo (see separate story). The awards will take place on March 27 in Macau.


Best Film:
No Man’s Land (China)
The Grandmaster (Hong Kong-China)
The Great Passage (Japan)
The Lunchbox (India)
Snowpiercer (France-Korea-US)
Stray Dogs (Taiwan)

Best Director:
BONG Joon-ho – Snowpiercer (France-Korea-US)
Anthony CHEN – Ilo Ilo (Singapore)
KOREEDA Hirokazu – Like Father, Like Son (Japan)
TSAI Ming-liang – Stray Dogs (Taiwan)
WONG Kar-wai – The Grandmaster (Hong Kong-China)

Best Actor:
FUKUYAMA Masaharu – Like Father, Like Son (Japan)
Irrfan KHAN – The Lunchbox (India)
LEE Kang Sheng – Stray Dogs (Taiwan)
Tony LEUNG Chiu Wai – The Grandmaster (Hong Kong-China)
SONG Kang-ho – The Attorney (Korea)

Best Actress:
Eugene DOMINGO – Barber’s Tales (The Philippines)
HAN Hyo-joo – Cold Eyes (Korea)
PAW Hee Ching – Rigor Mortis (Hong Kong)
YOKO Maki – The Ravine Of Goodbye (Japan)
ZHANG Ziyi – The Grandmaster (Hong Kong-China)

Best Newcomer:
CHOI Hon-Yick – The Way We Dance (Hong Kong)
IM Si-wan – The Attorney (Korea)
JIANG Shuying – So Young (China)
KINOSHITA Misaki – The Backwater (Japan)
NINOMIYA Keita – Like Father, Like Son (Japan)

Best Supporting Actor:
Mark CHAO – So Young (China)
HUANG Bo – No Man’s Land (China)
JUNG Woo-sung – Cold Eyes (Korea)
ODAGIRI Joe – The Great Passage (Japan)
TSUMABUKI Satoshi – Tokyo Family (Japan)

Best Supporting Actress:
AOI Yu – Tokyo Family (Japan)
Mavis FAN – Will You Still Love Me Tomorrow? (Taiwan)
KIM Young-ae – The Attorney (Korea)
NIKAIDO Fumi – Why Don’t You Play In Hell? (Japan)
YEO Yann Yann – Ilo Ilo (Singapore)

Best Screenwriter:
Ritesh BATRA The Lunchbox (India)
BONG Joon-ho, Kelly MASTERSON – Snowpiercer (France-Korea-US)
LI Qiang – So Young (China)
WATANABE Kensaku – The Great Passage (Japan)
WONG Kar-wai, ZOU Jingzhi, XU Haofeng – The Grandmaster (Hong Kong-China)

Best Cinematographer:
KIM Byung-seo, YEO Kyung-bo – Cold Eyes (Korea)
LIAO Pen Jung, SHONG Woon Chong, LU Qing Xin – Stray Dogs (Taiwan)
Philippe LE SOURD – The Grandmaster (Hong Kong-China)
Man-Ching NG – Rigor Mortis (Hong Kong)
Aziz ZHAMBAKIYEV – Harmony Lessons (Germany-France-Kazakhstan)

Best Production Designer:
William CHANG Suk Ping, Alfred YAU Wai Ming – The Grandmaster (Hong Kong-China)
HAO Yi – No Man’s Land (China)
INAGAKI Hisao – Why Don’t You Play In Hell? (Japan)
Ken MAK – Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon (China-Hong Kong)
Ondřej NEKVASIL – Snowpiercer (France-Korea-US)

Best Composer:
Zeke KHASELI, Yudhi ARFAN – What They Don’t Talk About When They Talk About Love (Indonesia)
Ehsaan NOORANI, Shankar MAHADEVAN, Loy MENDONSA – Run Milkha Run (India)
UMEBAYASHI Shigeru, Nathaniel MECHALY –The Grandmaster (Hong Kong-China)

Best Editor:
William CHANG Suk Ping, Benjamin COURTINES, POON Hung Yiu – The Grandmaster (Hong Kong-China)
DU Yuan – No Man’s Land (China)
ITO Junichi – Why Don’t You Play In Hell? (Japan)
David M. RICHARDSON – Rigor Mortis (Hong Kong)
SHIN Min-kyung – Cold Eyes (Korea)

Best Visual Effects:
Shuji ASANO – Real (Japan)
Pierre BUFFIN (BUF) – The Grandmaster (Hong Kong-China)
Enoch CHAN – Rigor Mortis (Hong Kong)
JEONG Seong-jin – Mr. Go (Korea-China)
KIM Wook – Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon (China-Hong Kong)

Best Costume Designer:
William CHANG Suk Ping – The Grandmaster (Hong Kong-China)
Catherine GEORGE – Snowpiercer (France-Korea-US)
Pik Kwan LEE, Bruce YU – Young Detective Dee: Rise Of The Sea Dragon (China Hong Kong)
SHIM Hyun-sub – The Face Reader (Korea)