oscars guillermo del toro mark suban ampas

Source: Mark Suban/Ampas

Guillermo del Toro

Fox Searchlight’s The Shape Of Water won best picture, best director for Guillermo del Toro, best score for Alexandre Desplat, and best production design for Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau.

Searchlight’s Three Billboards Outside Ebbing, Missouri won best lead actress for Frances McDormand, and best supporting actor for Sam Rockwell.

Gary Oldman was named best lead actor for Focus Features’ Darkest Hour, while Allison Janney was named best supporting actress for I, Tonya, distributed in the US by NEON and 30WEST.

SPC’s A Fantastic Woman from Chile won best foreign-language film. Netflix’s Icarus won best documentary feature, and Pixar’s Coco won best animation feature. 

2018 Full list of winners

Winners will appear in bold

Best Motion Picture of the year

  • Call Me By Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape Of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director

  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Jordan Peele, Get Out
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
  • Guillermo del Toro, The Shape Of Water

Performance by an actress in a leading role

  • Sally Hawkins, The Shape Of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Meryl Streep, The Post

Performance by an actor in a leading role

  • Timothée Chalamet, Call Me By Your Name
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  • Gary Oldman, Darkest Hour
  • Denzel Washington, Roman J Israel, Esq

Performance by an actress in a supporting role

  • Mary J Blige, Mudbound
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Lesley Manville, Phantom Thread
  • Laurie Metcalf, Lady Bird
  • Octavia Spencer, The Shape Of Water

Performance by an actor in a supporting role

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Richard Jenkins, The Shape Of Water
  • Christopher Plummer, All The Money In The World
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best animated feature film of the year

  • The Boss Baby, Tom McGrath,
  • Coco, Lee Unkrich, Adrian Molina
  • The Breadwinner, Nora Twomey
  • Ferdinand, Carlos Saldanha
  • Loving Vincent, Dorota Kobiela, Hugh Welchman

Achievement in cinematography

  • Roger Deakins, Blade Runner 2049
  • Rachel Morrison, Mudbound
  • Bruno Delbonnel, Darkest Hour
  • Hoyte van Hoytema, Dunkirk
  • Dan Laustsen, The Shape Of Water

 Achievement in costume design

  • Jacqueline Durran, Darkest Hour
  • Luis Sequeira, The Shape Of Water
  • Jacqueline Durran, Beauty And The Beast
  • Consolata Boyle, Victoria & Abdul
  • Mark Bridges, Phantom Thread

Best documentary feature

  • Abacus: Small Enough To Jail, Steve James
  • Faces Places, Agnès Varda, JR
  • Icarus, Bryan Fogel
  • Last Men In Aleppo, Fera Fayyad
  • Strong Island, Yance Ford

Achievement in film editing

  • Paul Machliss, Jonathan Amos, Baby Driver
  • Lee Smith, Dunkirk
  • Tatiana S. Riegel, I, Tonya
  • Sidney Wolinsky, The Shape Of Water
  • Jon Gregory, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 Best foreign language film of the year

  • A Fantastic Woman, Sebastian Lelio (Chile)
  • The Insult, Ziad Doueiri (Lebanon)
  • Loveless, Andrey Zvyagintsev (Russia)
  • On Body And Soul, Ildikó Enyedi (Hungary)
  • The Square, Ruben Ostlund (Sweden)

Achievement in makeup and hairstyling

  • Kazuhiro Tsuji, David Malinowski, Lucy Sibbick, Darkest Hour
  • Daniel Phillips, Loulia Sheppard, Victoria & Abdul
  • Arjen Tuiten, Wonder

Achievement in music written for motion pictures (Original score)

  • Hans Zimmer, Dunkirk
  • Jonny Greenwood, Phantom Thread
  • Alexandre Desplat, The Shape Of Water
  • John Williams, Star Wars: The Last Jedi
  • Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Achievement in music written for motion pictures (Original song)

  • Raphael Saadiq, Mary J. Blige, Taura Stinson, “Mighty River”, Mudbound
  • Sufjan Stevens, “Mystery Of Love”, Call Me By Your Name
  • Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez, “Remember Me”, Coco
  • Common, Diane Warren, “Stand Up For Something”, Marshall
  • Benj Pasek, Justin Paul, “This is Me”, The Greatest Showman

 Achievement in production design

  • Sarah Greenwood, Katie Spencer, Beauty And The Beast
  • Dennis Gassner, Alessandra Querzola, Blade Runner 2049
  • Nathan Crowley, Gary Fettis, Dunkirk
  • Sarah Greenwood, Katie Spencer, Darkest Hour
  • Paul D. Austerberry, Jeffrey A. Melvin, Shane Vieau, The Shape Of Water

Best animated short film

  • Dear Basketball
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes

Best live-action short film

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O’Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child
  • Watu Wote/All Of Us

Best documentary short subject

  • Edith+Eddie
  • Heaven Is A Traffic Jam On The 405
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop

Achievement in sound editing

  • Julian Slater, Baby Driver
  • Mark A. Mangini, Theo Green, Blade Runner 2049
  • Richard King, Alex Gibson, Dunkirk
  • Nathan Robitaille, Nelson Ferreira, The Shape Of Water
  • Matthew Wood, Ren Klyce, Star Wars: The Last Jedi

Achievement in sound mixing

  • Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mac Ruth, Blade Runner 2049
  • Gregg Landaker, Gary Rizzo, Mark Weingarten, Dunkirk
  • Christian T. Cooke, Glen Gauthier, Brad Zoern, The Shape Of Water
  • Michael Semanick, David Parker, Stuart Wilson, Ren Klyce, Star Wars: The Last Jedi
  • Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater, Baby Driver

Achievement in visual effects

  • John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Blade Runner 2049
  • Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Daniel Sudick, Guardians Of The Galaxy Vol. 2
  • Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Michael Meinardus, Kong: Skull Island
  • Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon, Joel Whist, War For The Planet Of The Apes
  • Ben Morris, Michael Mulholland, Neal Scanlan, Chris Corbould, Star Wars: The Last Jedi

Adapted screenplay

  • James Ivory, Call Me By Your Name
  • Scott Neustadter, Michael H. Weber, The Disaster Artist
  • Scott Frank, James Mangold, Michael Green, Logan
  • Aaron Sorkin, Molly’s Game
  • Dee Rees, Virgil Williams, Mudbound 

Original screenplay

  • Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon, The Big Sick
  • Jordan Peele, Get Out
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Guillermo del Toro, The Shape Of Water